Wyszukiwarka

Zawieszenie

  • Zawieszenie samochodu

    Zawieszenie samochodu

Zawieszenie pojazdu wpływa na komfort jazdy oraz stateczność i sterowność pojazdu, jednak głównym zadaniem zawieszenia jest połączenie kół z resztą pojazdu. Jego elementy takie jak (amortyzatory, resory, tulejki, sworznie, wahacze, sprężyny) powinny być na bieżąco kontrolowane, ponieważ uszkodzone, narażają nas na utrudnienie panowania nad pojazdem, nierówne zużycie opon, nieefektywne hamowanie, które mogą doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem.

Amortyzator - zapobiega kołysaniu się auta, utrzymuje kontakt kół z nawierzchnią. Najczęstsze awarie to wybicie gazu lub oleju wypełniającego jego środek. Uszkodzony osłabia sterowność podczas skrętu, ściąganie auta na boki na równej nawierzchni, większe ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni.

Sworzeń - łączy wahacz ze zwrotnicą (amortyzuje i stabilizuje te elementy). Główną przyczyną uszkodzenia tego elementu są nierówności i dziury na drodze. Najczęstszym objawem awarii jest charakterystyczne pukanie, należy to jak najszybciej sprawdzić, ponieważ uszkodzony sworzeń może być przyczyną wypadku.

Końcówka drążka kierowniczego - łączy zwrotnice z przekładnią kierowniczą. Przy zużyciu wyczuwalne są luzy na kierownicy. Po wymianie konieczna jest geometria kół.

Wahacz - łączy zwrotnicę z nadwoziem, ma wpływ na ruch kół, dzięki czemu układ kierowniczy może płynnie współpracować. Tłumi drgania wynikające z jazdy po danej nawierzchni. W wyniku eksploatacji wyginają się, korodują bądź pękają. Uszkodzony wahacz należy niezwłocznie wymienić, aby nie narażać na niebezpieczeństwo siebie lub innych kierowców.

    • Facebook
    • Google Plus
    • Kontakt
e-mail Google Plus